Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 

W latach 30. XX wieku nad Europą zapadała najczarniejsza najdłuższa noc.

Observation of the moon at the Stockholm Observatory

Na szczęście czasem wschodził też Księżyc i rozświetlał mrok. Takie zadanie stoi przed ludźmi nauki i kultury. Zapraszam do przeczytania artykułu o obserwacjach Księżyca za pomocą lunety Repsolda z Parku Astronomicznego pod Fromborkiem. Przy okazji zachęcam do pójścia na wybory.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 

Niebo nad Parkiem Astronomicznym potrafi być atramentowo czarne niczym tło dla wielkiego przedstawienia.

Zaznaczenie 033lsuchnd

Wśród wydarzeń nocnego nieba, które budzą w ludziach bardzo intensywne i skomplikowane uczucia, jest z pewnością pojawienie się komety. Zapraszam do przeczytania artykułu, o obserwacjach komet za pomocą lunety Repsolda z Parku Astronomicznego, gdy stała jeszcze pod równie ciemnym niebem, w dawnym obserwatorium w Białkowie.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 

Najlepiej o wartości teleskopów świadczą konkretne przykłady ich zastosowania.

Earth from moon April 15 eclipse no anno

Jeszcze lepiej jak można samemu przeprowadzić na nich obserwacje. Luneta Repsolda z Parku Astronomicznego Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku ma już prawie 140 lat. Przykładów jej zastosowania znajdziemy wiele, ale że jest ciągle sprawna, to przytoczę jeden całkiem niedawny. Zapraszam do przeczytania artykułu o obserwacjach zaćmienia Księżyca z 16 września 2016 roku w Parku Astronomicznym.


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 

O losach wrocławskiej astronomii, najczęściej można usłyszeć  400 km dalej, we Fromborku.

wroclaw

Ekipa "Astronarium", telewizyjnego programu o polskiej astronomii i polskich astronomach, nakręciła świetny odcinek o historii obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, który można obejrzeć tutaj.

Drugim miejscem, gdzie opowiada się o niej z taką lekkością jest Frombork, bo można sobie pomóc idealnie zachowanymi, w pełni sprawnymi instrumentami. Nie trzeba nawet wiele mówić, wystarczy podejść i powtórzyć dokładnie to, co robiono z nimi ponad 100 lat temu. W Parku Astronomicznym znajdują się dwa wybitne, XIX wieczne instrumenty z obserwatorium wrocławskiego. Oba pochodzą z czasów, gdy dyrektorem we Wrocławiu był Johann Gotfried Galle. Z kolei odkrywca Neptuna mógłby, w swoim czasie wiele opowiedzieć o tym, co wyjatkowego widział i przeżywał we Fromborku latem 1851 roku. Zapraszam do artykułu, w którym próbuje pokazać jak to się wszystko zaczęło.


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 

Friedrich Wilhelm Bessel, astronom z Królewca, wykonał w pierwszej połowie XIX wieku pomiary geodezyjne nad Warmią, wsparte obserwacjami astronomicznymi.

Zaznaczenie 003auxhs

To samo warmińskie niebo, które służyło Kopernikowi do znalezienia naszego miejsca w Kosmosie, tym razem pomogło w zbudowaniu globalnej sieci triangulacyjnej.  Bessel używał do obserwacji przenośnego instrumentu znanej, hamburskiej firmy braci Repsoldów, założonej jeszcze przez jego tragicznie zmarłego  przyjaciela  Johanna Georga Repsolda. Instrument przejściowy, łamany powstawał w najcięższych dla firmy czasach, ta jednak się wybroniła i pół wieku póżniej stworzyła inne arcydzieło sztuki użytkowej, które dzisiaj można zobaczyć w Parku Astronomicznym Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Polecam mój artykuł na ten temat, w którym przy okazji opisuje jak wyglądało obserwatorium w pobliskim Milejewie.

Szukaj

Chciałbyś otrzymywać powiadomienia o nowościach na stronie? Zostaw maila niżej.
©{2019} Tata Astronom. Wszelkie prawa zastrzeżone. Strona stworzona w oparciu o JoomShaper.

Search


Warning: "continue 2" targeting switch is equivalent to "break 2". Did you mean to use "continue 3"? in /plugins/system/helix3/core/classes/Minifier.php on line 227