AKTUALNOŚCI

Rocznica urodzin Kopernika w I LO w Gdańsku

Z inicjatywy Pani Elżbiety Krupa-Grabowskiej, dyrektor I LO im. Kopernika w Gdańsku, w szkole w szczególny sposób obchodzono 547 rocznicę urodzin Patrona. 

small1

W historycznej auli odbyła się inscenizowana debata nad dwoma systemami świata, Ptolemeusz kontra Kopernik, w której zmierzyło się na argumenty dwoje astronomów - Edyta Jurkiewicz-Pilska oraz Jarosław Pióro ze Stowarzyszenia AstroPomorze. Ponad 100 osób przyglądało się jak w ciekawy i błyskotliwy sposób rozprawiano się błędnymi przekonaniami na temat starożytnej nauki.

Wcześniej Edyta Pilska wygłosiła referat na temat przedwojennej historii szkolnego obserwatorium, w której najważniejsze miejsce zajmowała dzisiaj już zabytkowa luneta Sendtnera , pokazywana obecnie w Parku Astronomicznym. Natomiast powojenna historia lunety Sendtnera była okazją do zaproszenia wszystkich gości do Fromborka.

87611248 3134604196563614 6991447768447320064 o

Dzięki uprzejmości Dyrekcji szkoły kilka osób mogło wejść na dach dawnej wieży obserwacyjnej, górującej nad szkołą. Na szczycie już od końca lat 40-tych XX w. nie ma kopuły, ale roztacza się stamtąd piękny widok na Gdańsk i okolice. Jedyną pozostałością po dawnym obserwatorium jest murowany fundament, na którym przed wojną stała luneta Sendtnera. W takich okolicznościach zrodził się pomysł, aby przywrócić astronomię do szkoły i postawić nową kopułę z teleskopem. Dobrą okazją ku temu jest zbliżająca się 550 rocznica urodzin Patrona.

Nie byłby to pierwszy raz kiedy okrągła rocznica jest okazją, aby postawić Kopernikowi żywy pomnik w tej szkole. Z okazji 500-lecia urodzin Kopernika w I LO znalazł się całkiem pokaźny teleskop o średnicy 30cm, z którego korzystał ówczesny uczeń szkoły (1988-1992), uczestnik Wakacji w Planetarium we Fromborku, a obecnie profesor astronomii Arkadiusz Olech, pracownik naukowy Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Uroczystości rocznicowe zostały wsparte przez DeltaOptical, Stowarzyszenie AstroPomorze oraz Gdańsk Strefa Prestiżu.