AKTUALNOŚCI

 

Zaćmienie Słońca Gdańsk 1851 07 28

Gwiazdy są tak odległe, że widzimy je na niebie, takimi jakie były setki i tysiące lat temu.

Stąd zajmowanie się astronomią, można porównać do dalekich  podróży w czasie, które odbywamy mimowolnie, za każdym razem, gdy wpatrujemy się w rozgwieźdzone niebo. Zgłębianie astronomii, to również dobry powód, aby przyjrzeć się własnej, mniej odległej historii, jako że zdobycze astronomii są  często związane z przełomowymi osiągnięciami w  innych, nawet bardzo odległych tematycznie dziedzinach. 4 sierpnia 1851 roku,  zawitał do  Gdańska odkrywca Neptuna, Johann Gotfried Galle. Swoje kroki skierował na ulicę Karpią, do siedziby Królewskiej Szkoły Nawigacyjnej, która od 1826 roku zajmowała budynek przy ujściu Kanału Raduni do Motławy. Budynek, w którym pod okiem doświadczonych oficerów marynarki, szkolono przyszłych kapitanów floty bałtyckiej, dopełniała wieżyczka obserwatorium astronomicznego.

 

Zaznaczenie 001jxhsa

Polecam najnowszy numer naszego regionalnego miesięcznika Nowiny Północne.

W nim mój tekst o obserwacjach całkowitego zaćmienia Słońca z 28 lipca 1851 roku. To samo zaćmienie, które przyciągnęło do Fromborka odkrywcę Neptuna Johanna Galle, było obserwowane przez innego niemieckiego uczonego - Johanna Schmidta, w odległym o ponad 100 kilometrów Kętrzynie. Ich wyniki były podobne, dostarczyli ważnych  dowodów na istnienie zjawisk, które dzisiaj wiążemy z wyrzutami słonecznej materii.  To co wyróżnia obserwację z Kętrzyna, to liczba detali przedstawionych na rysunkach Schmidta, którego kunszt rysowniczy pozwolił na bardzo wierne przedstawienie złożonych struktur, unoszących się wysoko nad powierzchnią Słońca.

 

zorzahsgsb

Polecam najnowszy numer naszego regionalnego miesięcznika Nowiny Północne.

W nim mój tekst o obserwacjach zorzy polarnej nad Braniewem w 1835 roku, prowadzonych z Obserwatorium w Wieży Kleszej. Rektor Lyceum Hosianum, Laurentius Fieldt, przez cały dzień śledził dziwne zachowanie igły kompasu, a wieczorem obserwował prawdziwą ekspozję barw na warmińskim niebie.  W tym samym numerze dr Jowita Jagła, świetnym artykułem, zaprasza na nową wystawę w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

 

Zaznaczenie 001jxndnsl

Zachęcam do lektury najnowszego numeru miesięcznika Nowiny Północne.

Jest to przede wszystkim głos mieszkańców północnej Warmii i Mazur, stąd można tu znaleźć dużo ciekawych informacji z pierwszej ręki. Stworzone przez ludzi z pasją, niedawna reaktywacja pisma, które mogą pamiętać starsi mieszkańcy regionu. Jest też mój skromny artykuł o Wakacjach w Planetarium we Fromborku.

 

wroclaw

O losach wrocławskiej astronomii, najczęściej można usłyszeć  400 km dalej, we Fromborku.

Można sobie pomóc idealnie zachowanymi instrumentami. Wystarczy podejść i powtórzyć dokładnie to, co robiono z nimi ponad 100 lat temu. W Parku Astronomicznym znajdują się dwa wybitne, XIX w. instrumenty z obserwatorium wrocławskiego. Oba pochodzą z czasów, gdy dyrektorem we Wrocławiu był Johann Gotfried Galle. Z kolei odkrywca Neptuna mógłby, w swoim czasie wiele opowiedzieć o tym, co wyjatkowego przeżywał we Fromborku latem 1851 roku.