Wrocławski łącznik

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

O losach wrocławskiej astronomii, najczęściej można usłyszeć  400 km dalej, we Fromborku.

wroclaw

Ekipa "Astronarium", telewizyjnego programu o polskiej astronomii i polskich astronomach, nakręciła świetny odcinek o historii obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, który można obejrzeć tutaj.

Drugim miejscem, gdzie opowiada się o niej z taką lekkością jest Frombork, bo można sobie pomóc idealnie zachowanymi, w pełni sprawnymi instrumentami. Nie trzeba nawet wiele mówić, wystarczy podejść i powtórzyć dokładnie to, co robiono z nimi ponad 100 lat temu. W Parku Astronomicznym znajdują się dwa wybitne, XIX wieczne instrumenty z obserwatorium wrocławskiego. Oba pochodzą z czasów, gdy dyrektorem we Wrocławiu był Johann Gotfried Galle. Z kolei odkrywca Neptuna mógłby, w swoim czasie wiele opowiedzieć o tym, co wyjatkowego widział i przeżywał we Fromborku latem 1851 roku. Zapraszam do artykułu, w którym próbuje pokazać jak to się wszystko zaczęło.


Szukaj

Chciałbyś otrzymywać powiadomienia o nowościach na stronie? Zostaw maila niżej.
©{2019} Tata Astronom. Wszelkie prawa zastrzeżone. Strona stworzona w oparciu o JoomShaper.

Search


Warning: "continue 2" targeting switch is equivalent to "break 2". Did you mean to use "continue 3"? in /plugins/system/helix3/core/classes/Minifier.php on line 227